Hacı Nuri Çomu Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Nuri Çomu; “Adana’mıza Kazandırdığımız Hacı Nuri Çomu Camii, Bir Anıt Eser Niteliğinde”

Kurucusu oldukları Sunar Şirketler Grubu ile bölgesine ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunan Çomu Ailesi, yapımını üstlendiği Hacı Nuri Çomu Camisi ile Adana’ya önemli bir eser kazandırdı. Adana sosyal çevresine yön veren STK’ların ve Kent protokolünün katılımıyla gerçekleşen açılış merasimi, kılınan Cuma Namazı ile devam etti. Cuma namazı akabinde, cami cemaatine yemek ikramında bulunuldu.
Merasimde selamlama konuşmasını yapan Sunar Şirketle Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Nuri Çomu; “Babam Hacı Nuri Çomu hem ticari anlamda, hem de topluma karşı olan sorumluluk açısından benim önderimdir. Babam bize sadece sanayi ve ticareti öğretmedi, aynı zamanda yardımlaşmanın önemini, topluma fayda sağlamayı, bölgemize eserler kazandırarak hizmet etmeyi tavsiye etti. ‘En iyi nasihat, örnek olmaktır’ diye bir söz vardır. Babam sadece tavsiyelerde bulunmadı, yaşayarak ve yaşatarak öğretti bunları bize. Onun çıktığı yolda biz de ardından yürüme çabasındayız. Babamın bugüne dek yaptırdığı okullar, camiler, köprüler, verdiği öğrenci bursları nedeniyle ‘TBMM Üstün Hizmet Ödülüne’ layık görülmesi ve bu ödülünü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin takdimi ile alması hepimiz için bir iftihar vesilesi olmuştur. Onun bize öğrettiği bu güzel yolda çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bugüne dek yapılan tüm hizmetleri tek bir çatı altında toplamak amacıyla Hacı Nuri Çomu Vakfı’nı hayata geçirdik. Bu vakfın en son gerçekleştirdiği hizmet ise Adana’mız için gelecekte bir anıt eser olarak niteleneceğine inandığımız Hacı Nuri Çomu Cami’sidir”.

HACI NURİ ÇOMU CAMİİ ADANA’NIN EN BÜYÜK 5 CAMİSİNDEN BİRİ OLDU

Hüseyin Nuri Çomu; “Gelecek nesillere kalıcı bir eser bırakmayı hedefleyerek yapımını gerçekleştirdiğimiz camimizin mimari çalışmaları için Adana’mızın medar-ı iftiharı, 20. yüzyılın manevi büyüklerinden Mahmut Sami Ramazanoğlu’nun torunu ile çalıştık. Yüksek Mimar Mahmut Sami Kirazoğlu, yurt içinde ve yurtdışında yaklaşık 1000 küsür cami projesini başarı ile tamamlayan, Kuba, Kıbleteyn, Cuma, Hz. Ali, Rebia İbn Malik, İmam el Buhari gibi camilerini inşa eden, diğer birçok tarihi ziyaret camilerinin de restorasyonunu yapan, Haremeyn-i Şerif’in baş danışmanı mimarımız; güzide şehrimiz Adana’yı atadan beri tanıyan, Adanalı Ramazanoğlu ailesinin de bir mensubudur. Gönlümüzü de koyarak, büyük bir titizlikle yürüttüğümüz Hacı Nuri Çomu Camii projesi; insanların ibadetlerini rahatça yapabilecekleri sağlamlık, fonksiyon, estetik, sadelik ve akustik açıdan her ayrıntının hesaplandığı mimari bir mekân olarak karşımıza çıkmaktadır. Camimiz Selçuklu, Osmanlı ve günümüz teknolojik imkanlarından da istifa edilerek Neo Klasik tarzda düşünülmüştür. Bu planlamada her zaman olduğu gibi; topografya, tarih, jeolojik etkiler, iklim, kültür, ulaşım, malzeme ve ihtiyaç ön planda tutulmuştur. Bu sebeple camimizin gelecekte de Adana için bir anıt eser olarak anılacağına inanıyorum.”

ENGELSİZ CAMİ
Çomu, “Cami planlanırken kadınlarımız, çocuklarımız, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları da titizlikle gözetildi. Ergonomik bir şekilde abdest alıp, namaz kılabilecekleri bir ortam oluşturuldu. Ayrıca; üç katlı camimizde kadınlarımızın gönül rahatlığı ve fiziki rahatlığı için bağımsız giriş ve çıkışlar, asansör ile ulaşım kolaylığı, abdest alma yerleri ve ayrı namaz kılma alanları yapıldı. Sağlık ve güvenlik açısından her ayrıntının hesap edilerek inşa edilen, Adana’nın 5 büyük camisinden biri olan ve yaklaşık 4 bin 500 kişi kapasiteli camimizde bölge halkımıza hizmet edecek çok amaçlı salonlar da projelendirildi. Diyanet İşleri Başkanlığımız ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde, cami projemiz Diyanet ile işbirliği halinde yürütüldü. Protokole uygun olarak tüm masrafları ailemiz tarafından karşılanan Camimiz, bugünden itibaren Diyanet’e devredilecek. Biz bu camii için çok gayret ettik, çok emek sarf ettik. Ancak şunu bilmeliyiz ki, muvaffakiyet sadece Allah’tandır”.